Yedek Parça


Odun fırınından bile sıcak...

Pizza, odun fırınında 350°C'de pişirilir. Frenlerimiz ise en sevdiğiniz İtalyan restoranına güvenle gidebilmeniz için çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin dağlık bir arazide yokuş aşağı giderken 700°C sıcaklığa dayanabilir.


Bebeğimiz artık büyüdü.

Mercedes-Benz modellerinin sundukları konfor ve güvenliğinin her yıl daha da artmasının bir nedeni de daha büyük fren diskleri... Son 32 yılda çapları yaklaşık 32 milimetre arttı. Bu hem frenleme kuvvetini arttırıyor hem de aracınızda kendinizi her zaman güvende hissetmenizi sağlıyor.


9 kazak ağırlığında tasarruf.

Geleneksel fren diskleri yerine hafif fren diskleri ile aracınızın ağırlığı yaklaşık altı kilogram azalır. Bu neredeyse iki koyundan bir senede üretilen yün miktarına eşittir. Bu kadar yün ile 34 metreden uzun bir atkı ya da dokuz adet kazak örebilirsiniz.


İleri teknoloji.

Seramik fren diskleri zorlu koşullara dayanabilmeleri için, uzay araçlarındaki ısı koruyucu kaplamada kullanılan özel bir seramik silisyum karbür karışımından üretilir. Pek çok kişinin motor gücü yüksek Mercedes-Benz AMG modellerini kullanmayı uçmaya benzetmesine şaşmamalı...


Bir gülümseme için üç yıl çaba...

Geliştiricilerimiz memnun bir gülümseme için seri üretime göndermeden önce her bir fren, test merkezinde 26.000 saat test edilir. Dünyanın en ünlü gülümsemelerinden olan Mona Lisa'nın da aynı sürede resmedildiğini düşünürseniz bu gerçektende kayda değer bir süredir.


30 malzemeli özel karışım.

Lezzetli bir kek için ihtiyacınız: yumurta, yağ, şeker, süt, un ve biraz kabartma tozu... Orijinal Mercedes-Benz fren balatalarının yapımında ise bundan daha fazlası; yaklaşık 30 farklı malzeme gerekir. Maalesef size neler oldğunu söyleyemeyiz, sonuçta bu bizim gizli tarifimiz.


Fren gücü: 3,4 ton

Frene tamamen basılması durumunda ön fren balatası, fren diskine yaklaşık 33.240 Nm değerinde bir kuvvet uygular. Bu kuvvet yaklaşık 3400 kg'a yani yetişkin bir gergedanın ağırlığına eşdeğerdir.


125 yıllık tecrübemizi yağlarımıza aktardık

Aracınızı üreten uzmanlar tarafından, bizim tarafımızdan geliştirilmiştir.

Mercedes-Benz’in dilinden en iyi Mercedes-Benz anlar. Bu sebeple; yenilikçi anlayışları, uzmanlıkları ve uzun yılların deneyimi ile araçlarımızı tasarlayan bilim adamlarımız ve mühendislerimiz, araçlarımızın mükemmel performansını korumak için Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nı geliştirdi.

Bir araçta yağın en önemli görevi mekanik sürtünmenin azaltılmasıdır: Motorun hareketli ve sabit parçaları arasında, içinde büyük bir hız farkının bulunduğu bir yağ filmi oluşur. Burada parçalara önemli sürtünme ve basma kuvvetleri etki eder.

Ek olarak, özellikle silindir kafasındaki yanma dolayısıyla yüksek sıcaklıklar meydana gelir. Özel olarak geliştirilmiş bileşenleri ve katkıları ile Mercedes-Benz araçlarının üst düzey kalitesine uygun olarak geliştirilen yağlarımız, bu tip mekanik ve ısıl zorlanmalara en iyi şekilde karşı koyar, aracınıza yüksek verim ve güç sağlar.

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, ısıl zorlanmaya maruz kalan parçaların soğutulması veya korozyondan korunması gibi çok sayıda görevi de güvenilir şekilde yerine getirir. Böylece aracınızdaki aşınmaları minimuma indirerek uzun ömür ve yüksek performans sunar.


11 Her durumda güvenlik

-30 dereceden +260 dereceye kadar %100 güvenilir.

Aşırı soğuklar yağın önce koyulaşmasına, daha sonra da katılaşmasına sebep olur. Dolayısıyla, aracınızda kullandığınız yağın marş işleminden hemen sonra motora ulaşarak, onu koruyabilmesi için düşük sıcaklıklarda da akışkanlık ve yağlama özelliklerini muhafaza etmesi gerekir.

Sıcaklığın çok yüksek olduğu havalarda ise yük altındaki motorun belirli noktalarında sıcaklık, 260°C ve daha yüksek değerlere ulaşır. Bu sıcaklıkta güvenli yağlama yapılabilmesi için yağda buharlaşma kaybı olmamalı ve metal parçaların birbirine temasının önlenmesi için yağ filmi yırtılmamalıdır. Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, her mevsimde en zor koşullarda bile arızasız bir çalışma ve olabilecek en iyi performansı sağlar. Böylece aracınızı her zaman güvenilir şekilde çalıştırabilir ve hedefinize rahatça ulaşabilirsiniz.


Maksimum dayanıklılık

Aracın işletiminden bağımsız olarak motor yağının performansını belirleyen birçok faktör vardır:

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, sahip olduğu yüksek kaliteli baz yağlar ve asitlerin nötrleşmesini, su veya oksijenden kaynaklanan değişikliklerin önlenmesini sağlayan yüksek oranda katkıları ile özelliklerini uzun süre korur.

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nı tercih ederek, aracınıza en uygun ve özel dayanıklılığa sahip yağı seçmiş olursunuz. Düzenli yağ değişimiyle, aracınızın sürekli yüksek kalitede etkili çalışmasını sağlarsınız.

 • Yüksek çalışma sıcaklıkları ve çevre etkileri motor yağını koyulaştırabilir.
 • Bozucu yanma artıkları motor yağına ulaşabilir ve korozyon oluşumuna yol açabilir.
 • Motor yağına ulaşan toz partikülleri filtreyi tıkayabilir.
 • Yağda bulunan katkılar etkilerini kaybedebilir.

Ekonomik ve ekolojik

Daha az sürtünme, daha fazla güç.

Ekonomik sürüş söz konusu olduğunda; sürtünmeyi azaltan, çok etkili katkıları ile uzun süre kullanılabilen ve sürekli yüksek performans sergileyen Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları sayesinde, çok daha avantajlısınız.

Farklı sürüş koşullarında, aracınızın potansiyelini tam olarak kullanabilirsiniz. Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, aracınızla beraber çevreyi de korur.


Diğer avantajlar

Aracınız için mükemmel yağ, Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları

Sizin için geliştirilen güvenilir ve dayanıklı Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nı kullanı

 • Mercedes-Benz motorlarının araştırma ve geliştirilmesindeki temel öğelerden biridir.
 • Özel olarak Mercedes-Benz için geliştirilmiştir.
 • İç sürtünmeyi azaltarak daha fazla güç sunar.
 • Tüm sürüş koşullarında yağlama güvencesi sağlar.
 • Yüksek bir dayanıklılığa sahiptir.
 • Soğuklar ve aşırı sıcaklar gibi kritik kullanım koşulları altında aracınıza güvence sağlar.
 • Sahip olduğu özelliklerle minimum aşınma ve maksimum ömür sağlar.
 • Motorun verimli çalışmasını sağlayarak çevreyi korur.

Orijinal Yedek Parça

Araç üreticisi tarafindan pazara sunulan araçların üretiminde kullanılan ve satış sonrasında yine üretici tarafindan doğrudan veya yetkili distribütörü / yetkili servisleri aracılığı ile bire bir üretici kalitesi ve araç üreticisinin garantisi ile sunulan parçalardır. Orijinal Yedek Parçalar, araç üreticisi/distribütörü/yetkili servisi tarafından kesilen faturanın tarihinden itibaren üretici/distribütör garantisi altındadir. Özellikle sürüş, seyir ve yolcu emniyeti ile ilgili parçalarda ürün sorumluluğu konusu da dikkate alınmalıdır.